Több, mint 4 évtizednyi erdélyi, moldvai, bukovinai magyarokért végzett folyamatos, áldozatos munkájáért, Makfalva közösségének szellemi-lelki-anyagi megsegítéséért díszpolgári címmel tüntették ki vitéz, lovag Szíki Károly Arany Érdemkeresztes színművész Nemzetőr ezredest Makfalván. A Díszpolgári Oklevelet Vass Imre polgármester a Polgármesteri Hivatal elé szervezett rendezvény keretén belül, felemelő ceremónia kíséretében adta át.
A laudáció felolvasását követően Szíki Károly Makfalva egyesítő erejéről szólt, melyet Vass Imre polgármester megfeszített munkával gyarapít évről évre: „Felemelő érzés ebbe a közösségbe tartozni. Miután az erdélyi irodalmárbarátok, Kányáditól a Balassi-karddal kitüntetett Farkas Árpádon át Sütő Andrásig szép lassan elfogynak, ezzel pedig az erős törzsről levágta a sors a végtagokat, Brassót, Sepsiszentgyörgyöt, Kolozsvárt, Marosvásárhelyt, minden energiámat és figyelmemet erre e lélekmentő községre kívánom fordítani a továbbiakban is. Ennek egyik bizonysága, a Tarddal létesített testvértelepülési kapcsolat elindítása.”
A kitüntetett művészt a díszünnepségre elkísérték mezőkövesdi, bogácsi és tardi barátai (Dusza Imre, Sebe Imre, Daragó Károly borlovagok és Pázmándy László költő), akik éjfélkor a Gerendás Hotel dísztermében „Dom Perignon” pezsgőt bontottak tiszteletére.
vitéz, lovag Szíki Károly
Nemzetőr ezredes, Arany érdemkeresztes színművész
1954-ben született Tiszaföldváron, a Mezőségből (Szék községből) kitelepült ősök utódjaként. Első diplomáját a Budapesti Műszaki Főiskolán szerezte, majd jelentkezett a Színművészeti Főiskolára, ahová azonnal fölvették. Debrecenben kezdte meg színészi munkáját, majd 1987-ben társaival megalapították a Gárdonyi Géza Színházat Egerben.
Számos sikeres főszerep és rendezői munka mellett bemutatta az elszakított területeken és az emigrációban élő magyarság irodalmát, s ezekkel a műsorokkal ellátogatott Erdélybe, Moldvába, Kárpátaljára, Amerikába és Kanadába is.
A gyermek-és ifjúsági korosztály nevelése, művelése kiemelt jelentőséggel bírt számára, ezért irányításával megvalósította a Harlekin Bábszínház önálló intézménnyé alakítását. Ez a tevékenysége is hozzájárult ahhoz, hogy 2002-ben magas állami kitüntetésben részesült, Arany Érdemkereszttel jutalmazták művészi-közéleti munkáját.
Amikor a politikai változások miatt lehetőségei a kőszínházakban egy időre bezárultak, többféle színházi formációt is életre hívott, többek között a Cella-színházat, mely az akkor regnáló hatalom ellen emelt szót, illetve a Varga László Polgári Teátrumot, ami 2002 óta folyamatosan tart előadásokat, irodalmi esteket.
A magyar nemzet szolgálata – éljenek bár tagjai a világ bármely szegletében – művészként és magánemberként is elsődleges célja pályája kezdete óta. Ezen belül is különleges helyet foglal el szívében az erdélyi, moldvai magyarok sorsa, életük szebbé-könnyebbé tétele. A legnehezebb időszakban is, már 1980 óta jelen volt előadásaival, publikációival Erdélyben. Az egyik legdrámaibb eseménynek, a marosvásárhelyi véres csütörtöknek is személyes résztvevője és tudósít Sütő András megveretéséről, a történésekről készített felvételeit ma is féltve őrzi.
A székelyföldi árvíz idején a Nagygalambfalván elsodort híd helyreállítására szervezett gyűjtést. A moldvai, bukovinai magyar közösségeket folyamatosan támogatja, életüket dokumentálja és közvetíti a világhíradókban. Autentikus, helyi dalokat gyűjt, iskolákat támogat, könyvtárt alapít és részt vesz a keresztszülő programban. Ezeket a tevékenységeket filmeken, fotókon dokumentálva őrzi.
Makfalvához kivételesen bensőséges kapcsolat fűzi, itteni székely barátait rendszeresen felkeresi Székelyföldön és a Megcsonkított hazában és azt kutatja, hogyan tudna minél többel szolgálni nekik. Könyvtárfejlesztésre könyveket szállított Makfalvára, Moldvába, dokumentumfilmet készített makfalvi zenészekkel Horthy Miklós emlékének őrzéséről. Az anyaországi médiákat folyamatosan tájékoztatja a helyi eseményekről.
Rendszeresen szervez előadókörutakat Makfalván és környékén erdélyi költők, írók (Sütő András, Wass Albert, Farkas Árpád, Kányádi Sándor) műveiből szerkesztett műsorokkal. Ötlete nyomán és szervezésével létrejött a testvértelepülési program Makfalva és Tard között.
Sokrétű, nemzetet szolgáló tevékenysége elismerésként 2014. áprilisa óta a nagy Medve csillagkép egyik bolygója Szíki Károly nevét viseli.
Színpadi főszerepek:
Sütő András:
Egy lócsiszár virágvasárnapja
Kalandozások Ihajcsuhajdiában
Engedjétek hozzám jönni a szavakat
Wass Albert: Elvásik a veres csillag
Bartis Ferenc: Bartók Tamási Áron: Ördögölő Józsiás
Pódiumelőadások:
Wass Albert Balassi-kardos költő: A láthatatlan lobogó (W.A., 2011, Calgary)
Wass Albert: A víz szalad…
Hét stáció— csángómisztérium
Reményik Sándor: Requiem
Dokumentumfilmek: Elvettetvén, eltemetvén (Csángó magyar)
Magyari Lajos
1956, Erdély
CD lemezek:
Reményik Sándor: A lélekben béketüzek égnek,
Sütő: Engedjétek hozzám jönni a szavakat
Sütő: Tündérálmaink
Király László: Padlásszoba ország
Kányádi: Koporsó és megváltó jászol,
Wass Albert: A hontalanság hitvallása,
Wass Albert: Erdők és tavak éneke
Fotókiállítás:
Erdély az én hazám