Az idén hivatalba lépő Sulyok Tamás köztársasági elnök szakít a hagyománnyal és nem fog beszédet mondani újévkor. A szokásos éjféli beszéd helyett Karácsonykor tartotta meg köszöntőjét. Le is csapott gyorsan a megüresedő idősávra Magyar Péter, aki bejelentette, hogy ő bizony fog beszédet mondani 2025 első pillanataiban. Bánó Attila publicistának tett föl kérdéseket a Présház véleményportál.
– Szerkesztő úr, az új köztársasági elnök elkövette első hibáját. A hagyományos újévi beszéd idősávját üresen hagyta, és karácsonyi szónoklatot mondott. Miért nem tudták ettől a baklövéstől megkímélni, nem őt, hanem az országot, az agyonfizetett államfői tanácsadók?
− Sulyok Tamás köztársasági elnököt eddig bölcs és megfontolt közéleti magatartás jellemezte. Még akkor is higgadtan viselkedett, amikor ízléstelen és durva támadások érték az édesapja múltja miatt. Nem tudhatjuk, hogy amikor az újévi helyett a karácsonyi beszéd mellett döntött, megkérdezte-e a tanácsadóit, és arról sem értesültünk, hogy vajon jelezte-e valaki a változtatásból adódó esetleges gondokat.
Amit tudunk: Sulyok Tamás a karácsony meghitt örömét közelebb érezte a lelki alkatához, mint az év eleji derű mámorát, és ezzel magyarázta döntését.
Az agyhalottak pártjának vezetője, ez az öntelt politikai kalandor persze máris jelezte, hogy a köztársasági elnök újévi beszédének megszokott idejében ő fog beszédet tartani. A politikai széljárás váratlanul felkapta, ezért azt hiszi magáról, hogy egy szintre került az államelnökkel és a miniszterelnökkel, pedig egy világ választja el azoktól, akik neveltetésben, műveltségben, világlátásban messze fölötte állnak. Magyar Péternek nincs jogalapja, hogy újévi beszédet mondjon a közszolgálati médiumokban, ezért aztán e célból a saját Facebook-oldalát és YouTube-csatornáját veszi igénybe.
Az erről szóló információt az ellenzékhez húzó orgánumok egymással versenyezve adták közre, és biztosak lehetünk abban, hogy Magyar Péter álságos gondolatait is nagy erőbedobással fogják népszerűsíteni. Úgy vélem, Sulyok Tamás nem gondolt arra, hogy döntésével ezt az idősávot átengedi Magyar Péternek, de végül is ez történik, ezért valóban hibáról van szó. Amit borítékolhatunk, a két beszéd nem lesz, nem lehet csereszabatos.
– Az előző államelnök két bődületes hibája szabadította ránk az agyhalottak pártját: felületesen adott kegyelmet, majd gyerekesen próbálta meg kezelni a tömegfelháborodást. Hogyan bukhatott meg az a szintén agyonfizetett tanácsadói garnitúra akkor, amikor az államelnök az utca emberét is felhívhatta volna telefonon, és épkézláb javaslatot kapott volna ingyen?
− Ez a történet már a múlté, és az akkori hibát nem állítanám párhuzamba a mostanival. Viszont éppen a korábbi eset miatt kellene elővigyázatosabbnak lenni, mert nem kínálhatunk több támadási felületet a nemzeti-keresztény elkötelezettségű politikai iránnyal szemben. Magyar Péter előzetesként már meghirdette, hogy bajban a haza, a magyar állam nem működik, szétesnek a közszolgáltatások, de ha összekapaszkodunk vele, a megmentővel, akkor majd eljön a szép magyar jövő.
Magyar Péter szándéka nyilvánvalóan az, hogy minél sötétebbre fesse a jelenünket ábrázoló képet, majd felvázolja azt a fényes jövendőt, amit az ő kivételes vezetői tehetsége révén lehet megteremteni ebben az országban. De vajon mire képes egy olyan ember, aki közreadja a felesége titokban felvett szavait, aki ittasan elveszi más ember mobilját és a Dunába dobja, aki templomból kivonuló hívőket hangosan szidalmaz és rendszeresen megcáfolja saját állításait? Legfeljebb annyi telhet tőle, hogy kiszolgáltassa az országot azoknak, akik Brüsszelben a keblükre ölelték.
Az államelnöki tanácsadók tevékenységétől függetlenül leszögezhetjük: az előző köztársasági elnökünk ugyanúgy méltó módon és tisztességgel látta el feladatait, ahogyan Sulyok Tamás is. Csak hát olyan időket élünk, amikor az ellenfeleink agresszívabbak és hataloméhesebbek annál, ami egy normális demokráciában elvárható. Jobban kell vigyázni a lépéseinkre és nagyon fontos, hogy időben észrevegyük a várható következményeket.
– Áder János szinte hibátlan államelnöki szolgálatot látott el tíz éven át, most azonban túl gyakran szerepel. Állandó képernyős felbukkanása feltehetően zavarja a soros államelnökök érvényesülését. Ettől a hibától miért nem kímélik meg őt a tanácsadói?
− Áder Jánosnak nem vethető a szemére, hogy aktív szereplője a közéletnek. Köztársasági elnökként is vállalt olyan feladatokat, amelyek a hatáskörén túli közösségi célokat szolgáltak, és ha ezekhez ma is van kellő energiája, akkor ennek örülni kell. Szerintem ezzel nem csorbítja az utódai lehetőségeit. Sulyok Tamás egyébként igen szép ünnepi beszédet tartott december 26-án. Hangsúlyozta a külső és a belső béke, a kárpát-medencei magyarság egységének fontosságát, a nehéz sorsú kárpátaljai magyar közösség melletti kiállást. „Nem engedhetjük, hogy bármilyen érdekből is megosszanak, vagy kijátszanak minket egymás ellen. Sose tekintsünk egymásra, a másik magyarra ellenségként!” Szavait így zárta: „Isten áldjon minden magyart!” A köztársasági elnök szívhez szóló ünnepi beszéde nyugodtan elhangozhatott volna január elsején, a Himnusz után. Most már csak azzal vigasztalódhatunk, hogy az így keletkezett űrt a Tisza párt elnöke képtelen lesz betölteni.
Molnár Pál
Kép: A Kék Szalon a Sándor-palotában – sandorpalota.hu