Emlékünnepség Forgács Pál tiszteletére
Az Október 23. utca 19. számú ház Baranyai tér felőli oldalán található emléktáblán ez áll: .
E házban élt
Forgács Pál
a független szakszervezeti mozgalom
kiemelkedő alakja
Születésének 75-ik
az első független szakszervezet
megalapításának 10. évfordulóján állította
a Szabad Szakszervezetek Demokratikus Ligája és
a Forgács Pál Alapítvány
1998. május
Itt gyűlt össze szép számmal Hegedűs Gyula, a Demokrata Liga Szakszervezetek Forgács Pál díjas tagja szervezésében emlékező sereglet.
Forgács Pál (1923–1996) cukrász szakember volt, 1941-től szakszervezeti vezető. 1958-tól a Szakszervezeti Világszövetség nemzetközi apparátusának munkatársa. A Tudományos Dolgozók Demokratikus Szakszervezete alapítója és egyik vezetője. 1990–1992-ben a Szakszervezetek Demokratikus Ligájának elnöke.
Emlékező lapok oldalán olvasható: Olyan ember volt ő, aki nemcsak saját gondjait hordozta, hanem felvállalta a munkás kisemberek, a proletárok jogaiért és érdekeiért való fáradhatatlan küzdelmet, azt tette, ami Isten akarata szerint való volt, engedte öntudatlanul, hogy az Örökkévaló elképzelései általa megvalósuljanak.
Kalmár Béla, a Demokratikus Liga alapítója, a Forgács Pál alapítvány elnöke, aki legjelentősebb ismerője volt Forgács Pálnak, a jeles szakszervezeti vezetővel kapcsolatosan mondta el gondolatait:
„ Pali, ahogyan mi hívtuk őt, a szakszervezeti vezetőt, cukrász ember volt, így a munkás emberek gondjait közelről ismerte. Magas intelligenciával és nagy tudással rendelkezett. Autodidaktaként megtanult angolul, németül, franciául, ezenkívül olasz, spanyol, orosz nyelven is beszélt, olvasott.
1958-tól a Szakszervezeti Világszövetség nemzetközi apparátusának munkatársa, a Tudományos Dolgozók Demokratikus Szakszervezete alapítója és egyik vezetője volt. 1990-1992-ben a Szakszervezetek Demokratikus Ligájának elnöke. Rendkívül érzékeny volt a dolgozó emberek problematikájára. Emlékezetes fellépésére emlékeztetném a megjelenteket: a Taxis blokád idején a tárgyalófelek egyike volt és az ő segítségével született megállapodás eredményeként másnap felszabadították az országot a blokád alól.
Talán kevesen emlékeznek rá, ezért érdemes felemlíteni: a taxisblokád a benzináremelés elleni tüntetés volt Magyarországon 1990. október 25-28-a között. A világgazdasági változások következtében a kőolaj világpiaci ára megduplázódott, 40 forintról 56-ra emelkedett a normál motorbenzin literenkénti ára.
(Emlékezetes kép, amikor a forradalom évfordulója után 2 nappal, mint egykor Nagy Imre megjelent a parlament ablakában és kellő kudarccal végezte, a taxisblokád napjaiban, 25-én – Antall József miniszterelnök kórházba vonulását követően- az ablakban megjelenő Horváth Balázs pedig megtántorodott, úgy kellett elkapni. Egyesek szerint ittas volt.)
Végül is megszületett a megállapodás, amely szakértők szerint nagyban köszönhető a szakszervezeteket vezető Forgács Pálnak. A LIGA Szakszervezetek fő feladata a munkavállalók – a versenyszférában és a közszolgálatban foglalkoztatottak – élet- és munkakörülményeinek, szociális biztonságának fejlesztése. A célok középpontjában a munkavállalók jövedelmi helyzetének javítása, a foglalkoztatás-biztonság és a legtágabb értelemben vett munkakörülmények színvonalának emelése, a munka világára vonatkozó törvények és jogszabályok kedvezőbbé tétele, valamint a modern demokráciákban megszokott munkaügyi kapcsolatok rendszerének kialakítása, megszilárdítása és folyamatos fejlesztése áll. Ennek érdekében Forgács Pál hiteles, aktív képviselő volt. Sokat tett azért, hogy a LIGA Szakszervezetek független szakszervezeti szövetségként elérjék, hogy Magyarországon a szakszervezetek megítélése javuljon, a szervezettség érzékelhető módon növekedjen, a munkavállalók befolyása a gazdasági-társadalmi folyamatokra erősödjön. Fellépett a szakszervezetek közötti együttműködés erősítéséért. a szolidaritás és az egyenjogúság elve alapján. Kiszámítható partneri viszonyra törekedett a kormánnyal. Sokat tett azért, hogy a szegénységgel, kirekesztettséggel sújtott rétegek életesélyei javuljanak.”
A koszorút Kósa Miklós, a Demokrata Liga elnöke és Fótos Dániel alelnök helyezték el.
A rendezvényt versek kíséretében Szíki Károly színművész koordinálta. Közreműködtek: Dr. Lapu Réka, Nagy Gyula, Hegedűs Elvira.
Heti Hang Szóró— Hangosan mindenről, ami nekünk fontos