Az idei évben két szakember vehette át az atomerőmű által alapított Héliosz-díjat: Hamvas István és dr. Járosi Márton. Az elismeréseket Mátrai Károly, az MVM Zrt. vezérigazgatója és dr. Horváth Péter János, a Paksi Atomerőmű vezérigazgatója adták át. A kitüntetett szakembert kérdezte a Présház.
– Az ünnepi eseményen a villamosenergia iparág volt és jelenlegi vezetői, szakemberek és funkcionáriusok vettek részt. Milyen érzés volt újból a villamosenergia iparág meghatározó személyiségei között lennie?
– A szeretetteljes légkörben jól éreztem magamat az összejövetelen. Keresztény ember lévén számomra a legfontosabb a szeretetenergia, amit most ebben a körben is megtapasztaltam. A korábban akár más véleményt képviselők között megértés, egymás véleményének elfogadása és szeretetet volt.
A korábbi harcokat békévé oldotta az emlékezés. Szakmai kritikáim miatt nem volt mindig felhőtlen a kapcsolatom az iparág vezetőivel, most meghatódva tapasztaltam életművem elismerését. Rövid köszönőbeszédemben is megfogalmaztam történelminek nevezve ezt az alkalmat abból a szempontból, hogy a jelenlévők a hazánk egyik kiemelkedően fontos kérdésében, a nukleáris villanytermelés helyzetének és jövőjének megítélésében teljesen egyetértettek. Ez követendő például szolgálhat más területeken is a nemzeti egyetértésre.
– Miben látja a nukleáris villanytermelés szerepét a magyar energiapolitikában?
– A Paksi Atomerőmű termeli a hazai villamos energia szükséglet egyharmad részét, majd a bővítés befejezése után még többet, sőt szükséges előkészíteni új telephelyen egy további, Heller-Forgó hűtési rendszerű atomerőmű létesítését is. A Paksi Atomerőmű szerepe azonban nem csak termelési adatban fejezhető ki, hanem a magyar energetika jövője szempontjából döntő jelentőségű nukleáris villanytermelés megalapozásában és fejlesztésében is. Paks tehát nemcsak termelési egység, hanem óriási szellemi potenciál is a háttérintézményekkel együtt. A végrehajtott fejlesztésekkel nemcsak világszínvonalúvá tették az itt folyó termelőmunkát, hanem oktatási és ismeretterjesztési tevékenységgel export képes szakmai tudást is kifejlesztettek.
– Hogyan vett részt a nukleáris energiatermelés támogatásában és hogyan látja annak jövőjét?
– Koromnál fogva ebben a folyamatban kezdetektől részt vehettem. A nukleáris energiatermelés alapjait szeretett professzoromtól, Lévai Andrástól tanultam, akinek szobra az atomerőmű bejárata előtt áll. A Paksi Atomerőművet a bővítéssel együtt méltán tekinthetjük a magyar villamosenergia-termelés, sőt a magyar energetika zászlóshajójának. Ezen a hajón van felhalmozva mindaz a tudás, amelyről az előbbiekben szóltam, és az az elkötelezett hozzáértő szakértő gárda, amely ezt meg tudja valósítani. Ezt a hajót hazánk ellenségei és hazaáruló belső szövetségesei kezdetektől fogva igyekeztek zátonyra futtatni, a mai napig erről van szó amikor a hozzá nem értés magabiztosságával próbálják lejáratni az atomerőmű fejlesztést, ez azonban nem fog sikerülni. A vezérhajó nemcsak tartja. de egyúttal ki is jelöli a helyes irányt: a hazai villamosenergia termelésnek elsősorban azt atomerőművekre kell és lehet alapoznia. Ez hazánk nemzeti érdeke, amelyet kormányunk is képvisel. Utolsó leheletemig én is ezt a nemes érdeket fogom szolgálni.
Molnár Pál
Kép: atomeromu.mvm.hu