A Novák Katalin-ügy

Egy évvel ezelőtt jelentette be lemondását Novák Katalin. A köztársasági elnök abba bukott bele, hogy kegyelmet adott egy pedofilsegítő bűnözőnek. Az ügyről Homa János újságírót kérdezte a Présház.

– Szerkesztő úr, a Novák Katalin-ügy hatalmas kárt okozott a hazafias politikának: súlyos romboló tényezőként jelent meg közéletünkben a sok izmus után a nárcizmus. Ugyanakkor Novák Katalin az adófizetők pénzén luxuséletet él, népes állami személyzete van. Miért érezzük azt, hogy itt valami nincs rendben?

  • Novák Katalin elnökké választásakor bennem is voltak kételyek: eléggé tapasztalt-e már ahhoz, hogy ilyen felelős pozíciót betöltsön?! Színes személyiségét alá tudja-e rendelni a beosztásában megkívánt szürke, visszafogott szerepnek?!   Mennyire találja majd meg a közös hangot a szegényekkel, a nehéz terheket hordozó emberekkel?!
  • Az első időben meggyőzött arról, hogy fölösleges volt aggódni miatta. úgy tűnt, mindenkivel megtalálja a hangot. Az pedig sokszor lenyűgözött, amikor papír nélkül szólalt fel. Tolmács nélkül is képes volt társalogni a hazánkban megforduló külföldi államfőkkel, politikusokkal. A mai napig nem tudom, hogy szerencsés volt-e, hogy Ferenc pápa látogatásakor saját süteményével kínálta a Szentatyát. Mert érezni lehetett, hogy most és itt sokan nem képesek elfogadni egy olyan magyar államfőt, aki igyekezett emberarcúnak, házi asszonynak, nyitottnak tűnni minden szituációban. Hozzá voltunk szokva a minden helyzetben inkább politikusi, mint emberi hozzáálláshoz. Novák Katalin pedig inkább ember volt, mint politikus. Ezért is adott egy ilyen választ a kegyelmi kérvénnyel hozzá forduló, egyesek szerint pedofilsegítő polgárnak. 

– Újabb Novák Katalin-ügy is kirobbant: napvilágra került, hogy a volt államfő a párizsi olimpia ürügyén hatalmas pénzszórást végzett. Egy különben feltűnően intelligens ember hogyan veszítheti el ennyire a társadalommal való kapcsolatot?

  • Amit tudunk: 2023 őszén a Köztársasági Elnöki Hivatal 15 szállodai szobát foglalt le Párizs egyik legelegánsabb szállodájában Novák Katalinnak és kíséretének, összesen 228 millió forintot fizettek ki a tervezett 18 éjszakára. De közben Novák lemondott, s helyette az utódja, Sulyok Tamás utazott el Párizsba. Ő viszont csak három napot töltött ott, ráadásul a kísérete is kisebb volt. Ennek ellenére az eredeti árat kellett kifizetni. Valóban szerencsésebb lett volna szerényebben bánni az ország pénzével, de mivel nem tudom, kikkel együtt utazott volna Novák Katalin, s milyen céllal tartózkodott volna küldöttsége 18 napig Párizsban, így nem szeretnék ítélkezni felette.

– A rendszerváltozatás óta két politikus hibátlanul oldotta meg az egyébként meglehetősen könnyű államelnöki feladatokat, a többiek azonban vagy erkölcsileg, vagy politikailag is belebuktak. Miért nehéz erre a felüdítő posztra alkalmas embert találni?

  • Kívülről lehet, hogy ahogy Ön mondta: „meglehetősen könnyű” az államelnöki feladat, mégis azt hiszem, belülről nagyon nehéz, hiszen neki egy személyben kell képviselnie az egész nemzetet. Ha olyan könnyű lenne, bizonyára nem bukott volna bele senki. Én is úgy gondolom, ketten sikeresen oldották meg az államfői feladatokat. Hogy mi a titkuk? Talán az, hogy hosszabb időt töltöttek előtte is felelős beosztásokban. Na és azt is ki kell mondani, mai lelkiállapotában a nemzet jobban elfogad egy javakorabeli férfit, mint egy fiatal hölgyet. S ahhoz, hogy sikeresek lehettek elődei közül többen is, abban nagy szerepet játszott, hogy ezek a férfiak nemcsak idősek voltak, de ami nem mindenkire mondhatón el az idősek közül, bölcsek is. Merthogy az államfői feladatokhoz kell a tapasztalat, a türelem, az alázat és a kellő bölcsesség is. A bölcsesség viszont nem terem minden fán.  
  • Molnár Pál
  • Kép: Sándor-palota – kitervezte.hu/Potzner Ferenc felvétele