Ha az Egyesült Államok a Kínával és Oroszországgal szembeni kettős feltartóztatás politikája helyett a háromoldalú együttműködés politikájára térne át, azzal mindenki nyerne, vesztesek nem lennének – mondta Vlagyimir Putyin orosz elnök Szocsiban a Valdaj Klub idei – huszonegyedik – tanácskozásán. Stier Gábornak, a Valdaj Klub tagjának, a moszkvater.com főszerkesztőjének tett föl kérdéseket a Gondola.
– Főszerkesztő úr, a BRICS ideológiailag tágas, hiszen az iszlámot, az ortodox és a dél-amerikai római kereszténységet, a hindut és a kínai gondolkodásmódot is befogadja, ugyanakkor csak egy klub. A NATO, az EU kirekesztő, hiszen csak a nyugati, úgynevezett „liberális demokráciát” hajlandó befogadni, és ezt agresszíven exportálná is, ráadásképp itt már kialakult a bürokrácia, hatalmas közös adóbevételekkel rendelkeznek. Mennyire dereng a jövőben, hogy a BRICS valamiképp mégis felülkerekedjen?
– A BRICS ereje éppen abban lehet, hogy nem felülkerekedni akar, nem ellenségképekben gondolkodik, nem lerombolni, hanem igazságosabbá akarja tenni a jelenlegi, az erőviszonyokat már nem tükröző, így túlhaladott világrendet.
A Nyugat hegemóniájának fenntartását szolgáló elavult az intézményeket is inkább csak megreformálná. Addig is kialakít párhuzamos rendszereket, ezzel egyrészről elveheti a gazdaságot, a kereskedelmet és a pénzügyi rendszert is fegyverként használó politika élét, másrészt nyomást gyakorolhat a Nyugatra a megreformálás érdekében. A „globális Dél” már nem fogadja el a világ nem nyugati felét lenéző, a valósággal szembe menő, az erőviszonyok megváltozásáról tudomást venni nem akaró mentalitást. Úgy látják, hogy a nyugati fejlődési modell kifulladt, a Nyugat tekintélye elolvadt, morális fölényének már nincs alapja, képtelen új eszmét ajánlani a világnak.
A teljes anyag.
Kép: logos download